Visi no mums kaut reizi ir lasījuši zinātnisko fantastiku, kurā stāstīts par nākotni, kad mašīna lido virs zemes un nevis brauc, kad ierasto ložu šaujamieroču vietā tiek izmantotas visādas plazmas vai lāzera šaujamiem, kad levitēšana vai pārvietošanās laikā un vietā ir sīkums, kad... Šo sarakstu varētu turpināt bezgalīgi fantastu domu plašums un lidojumu augstums ir nepārspējams.
Agrāk vai vēlāk vismaz dažas no šķietami fantastiskām idejām tomēr tiek realizētas piemēram, radari, kas spējīgi sekot cilvēku kustībām caur sienu (tāds, ja atmiņa neviļ, tika rādīts vienā no Holivudas filmām). Lielbritānijas kompānija
Cambridge Consultants pavisam nesen nodemonstrējuši tieši šādu radaru, kas izmantojot zemo frekvenču impulsus ir spējīga noteikt cilvēku, objektu un sienu atrašanās vietu ēkā ar līdz pat 25 cm biezu sienu. Pats svarīgākais, ka radars neaizņem trīs furgonus un tā apkalpošanai nav vajadzīga rota ar izdresētiem zinātniekiem prezentētā radara izmēri nepārsniedz ierasta klēpjdatora (notebook) izmērus un, lai uzsāktu darbību iekārtu nepieciešams novietot pie pašas sienas vai dažu metru attālumā no tās.
Radara darbības rādiuss ir 120 grādi un tā darbības iespējas patiesi spēs novērtēt dažādu specvienību pārstāvji, kā arī apsardzes firmu darbiniekiem.
Pašlaik kompānija beidz programmatūras izstrādi, kas radara darbības rezultātus attēlos grafiku un 3D attēlu veidolā.
Par cenām un pieejamību runas nav šos radarus varēs iegādāties tikai valsts struktūrvienību un nopietnu firmu pārstāvji.
Ir jau daudz runāts par šo izgudrojumu un arī cietnī esam centušies sekot tam līdz. Tas sākās ar
kādu izgudrojumu, kas itkā jau
bija izgudrots agrāk un kam
ir arī savi trūkumi. Pavisam nesen parādījusies jauna ziņa, kas Segway paceļ pavisam citā gaismā, proti, Segway Human Transporter tiek aizliegts lietošanai Kalifornijas štata Sanfrancisko ielu ietvēs. Aizliegums tiek pamatots ar to, ka šāds "divu riteņu brīnums" radīs pārāk lielas problēmas Sanfrancisko ielās un valdība nav gatava tās risināt. Respektīvi - neviens negrib uzņemties atbildību par sekām, tapēc to labāk aizliegt.
Šveices kompānija
VigiWATCH uzsākusi tāda paša nosaukuma mehāniskā pulksteņa pārdošana. Pēc skata ierindas rokas pulkstenis, kas uz pārējo fona diez vai izceļas, taču ir ievērojams ar iebūvēto radiācijas detektoru.
Vispirms par pulksteņa laikrāža iespējām spējīgs strādāt -20/+50 grādos pēc Celsija, 100 metru dziļumā zem ūdens. Baterija nodrošina darbību gada ilgumā. Pulkstenis kvarca.
Savukārt radiāciju tas spējīgs izmērīt no 0.00001mSv/h (milizīverti) līdz pat 4.0000 mSv. Ja nemaldos, tad cilvēkam bīstamā robeža ir viens milizīverts stundā. Ražotājs pieļauj mērījuma kļūdas +/- 25% robežās. Iespējams uzstādīt detektoram signāla padošanu pie noteikta milizīvertu līmeņa.
VigiWATCH pašlaik tiek piedāvāts par 1100$ (nepieskaitot nodokļus) un to iespējams pasūtīt tikai internetā parastos veikalos to nav paredzēts pārdot, jo lielākai daļai pircēju šāds specifisks produkts varētu neinteresēt. Savukārt specdienestiem šāds pulkstenis būtu ļoti pat noderīgs. Iespējams, ka profesionālākiem aparātiem mērījuma precizitāte ir augstāka, taču arī cena ir ievērojami augstāka.
Cik ātri Jaunā gada svinības atnāca, tikpat ātri tās aizgāja un nekas neatliek kā atgriezties dzīves realitātē, ķerties klāt ikdienas pienākumiem darbs, mācības, sesija... Taču variet iedomāties cik grūti atgriezties atpakaļ pie darba Starptautiskās kosmosa stacijas iemītniekiem pēc Jaunā gada sagaidīšanas? Ja Latvijā maksimums šampanieša pudeles atkorķēja divas reizes (23.00 un 00.00), tad kosmonautiem to nācās darīt vismaz 15 reizes.
Pirmo Jaunā gada atnākšanu kosmosa stacijā mītošie 3 kosmonauti sagaidīja virs Jaunzēlandes dienvidiem, savukārt pēdējo virs Klusā okeāna. Šampanieša pudeles, protams, kosmosā nebija kosmonautiem nav brīv lietot alkoholu bezsvara stāvokli, jo organisma reakcija ir neprognozējama, kā arī jebkura lieka priekšmeta (lasi liekais svars) nogādāšana uz staciju maksā lielu naudu.
Neskatoties uz to, divi ASV un viens Krievijas pārstāvis esot uzrīkojuši sev nelielas viesības un esot bijis ļoti savdabīgi sekot līdzi jaungada svinībām 400 km augstumā.
Nu jau pagājis kāds laiciņš, kad visi runāja par Segway Human Transporter, kuru
apskatījām arī cietnī. Kā jau normāli vajadzētu būt, ideja par to, ka Segway ir "one of the kind" (vienīgais savā veidā), ir jau nedaudz novecojusi. Par to liecina jaunais izstrādājums, ko cenšas radīt Tommy Forsgren un saucas tas - Honda Hermes.